Loading [MathJax]/extensions/TeX/newcommand.js

Mehanika_1-01_Sila_(v0.8)

1904 days ago by fresl

 

Mehanika 1.

 

Stranica predmeta na Merlinu (obavijesti, primjeri kolokvija i ispita)

Bilješke i skice s predavanja

Udžbenik: 

Heinrich Werner: Mehanika I – Statika, Hrvatski savez građevinskih inženjera, Zagreb, 2007. (prikaz knjige)


[Napomene o programskom kôdu u SageMath-u:

Tekst poput ovoga, pisan slovima sans serif (bez vitica), odnosi se ponajprije na programski kôd.

Ćelije u kojima je prvi redak %auto ne trebate izvoditi ( evaluate ); one se izvode „same” pri otvaranju radnoga lista. 

Funkcije, programska realizacija kojih nije bitna za razumijevanje gradiva Mehanike 1., „skrivene” su, a opisan je samo način njihova pozivanja.]

       

 

Mehanika

 

Mehanika je znanost o općim zakonima ravnoteže i gibanjâ tijelâ izloženih djelovanju sila.

Klasična mehanika može se podijeliti

  • prema obilježjima zadaća koje se proučavaju i rješavaju na
    • kinematiku ili geometriju gibanjâ (neovisno o njihovim uzrocima) i na
    • dinamiku, koja se bavi utjecajem djelovanja sila, a dalje se dijeli na
      • statiku, središnji pojam koje je ravnoteža, odnosno „mirovanje” uz djelovanje sila, te na
      • kinetiku, počela koje su sile kao uzroci promjena gibanjâ i tromosti masa koje teže održanju nepromijenjenog i nepromjenjivog stanja;
  • prema geometrijskim i materijalnim svojstvima predmeta proučavanja na
    • mehaniku materijalne točke i sistema materijalnih točaka,
    • mehaniku krutih tijela i njihovih sistema,
    • mehaniku deformabilnih tijela i njihovih sistema te
    • mehaniku fluida (tekućina i plinova).

(Iako je navedena podjela prema obilježjima proučavanih zadaća prirodna (jer značenje je grčke riječi dýnamis [δˊυναμις] sila), danas je uvriježenija podjela mehanike na statiku, u koju vas uvodi Mehanika 1., te kinematiku i dinamiku (a sadržajno tek kinetiku; kao da u statici nema sila), s kojima ćete se upoznati u Mehanici 2.)

Realno čvrsto tijelo (tijelo u čvrstom agregatnom stanju) skup je čestica međusobne udaljenosti kojih se bitno ne mijenjaju pri djelovanju sila i drugih utjecaja (poput topline). Čvrsta se tijela modeliraju kao

  • (materijalne) točke,
  • (apsolutno) kruta tijela udaljenosti točaka kojih se zaista ne mijenjaju  te
  • defomarbilna tijela koja mijenjaju oblik (ipak, u granicama prepoznatljivosti).

(Model je umjetna—fizička ili matematička—tvorevina izrađena kao zamjena za izdvojeni složeni isječak stvarnosti. Modeli se oblikuju nizovima apstrakcija i idealizacija. Model nema sva svojstva onoga što predočava, nego je tek aproksimacija stanja, građe ili ponašanja predočenoga.)


Statika je grana mehanike u kojoj se proučava ravnoteža tijelâ, što znači da se istražuju djelovanja sila na tijela koja miruju (u odnosu na referentni inercijalni koordinatni sustav) i koja pod djelovanjem sila ostaju u stanju mirovanja. (U Mehanici 1. ograničit ćemo se na materijalne točke i na kruta tijela te na sisteme točaka i krutih tijela; deformabilnim tijelima bavit ćete se sljedećih godina u Otpornostima materijala i Građevnim statikama, a tekućinama u Mehanici tekućina.)

 

 

Pojam sile

 

[Natuknice možete naći i u datoteci  Pojam sile  u  Bilješkama i skicama s predavanja]


Sila je fizikalna veličina kojom se opisuje uzajamno djelovanje tijelâ. Pod silom se, prema Lagrangeu [Analitička mehanika, 1788.] „razumije općenito uzrok, bez obzira na njegovu vrstu, koji priopćava ili teži priopćiti gibanje tijelima na koja djeluje; štoviše, priopćena količina gibanja, ili količina gibanja koja se može priopćiti, ono je čime silu treba prikazati. U stanju ravnoteže sila nema stvaran učinak; ona samo namiče težnju gibanju; ipak, uvijek se može mjeriti učinkom koji bi stvorila kad ne bi bila zapriječena.”

Sile se dijele

  • prema dosegu na
    • sile kratkoga dosega, koje djeluju na „dodirnoj” površini, stvarnoj ili zamišljenoj, poput kontaktnih sila između dvaju tijela ili unutarnjih sila (u čvrstom tijelu), 
    • sile dalekoga dosega, koje djeluju na cijelo tijelo, poput gravitacijskih, električnih ili magnetskih;
  • prema području djelovanja na
    • distribuirane ili raspodijeljene (linijske, plošne, zapreminske) te
    • koncentrirane;
  • prema smislu djelovanja na
    • privlačne ili vlačne ili sile zatezanja,
    • odbojne ili tlačne ili sile pritiska.

Sile kratkoga dosega su plošne, a sile dalekog dosega zapreminske; koncentrirane i raspodijeljene linijske sile korisna su idealizacija.

Koncentrirana sila je sila koja djeluje u točki, a ima pravac i smisao djelovanja (ili orijentaciju) te intenzitet. Intenzitet sile je, po definiciji, kao i duljina dužine, pozitivna veličina. Ako je na pravcu njezina djelovanja dogovorno utvrđena pozitivna orijentacija, smisao djelovanja sile možemo s pomoću predznaka priključiti intenzitetu pa ćemo govoriti o vrijednosti sile: sila, kojoj je smisao djelovanja suprotan od pozitivnoga, imat će negativnu vrijednost. Točka, u kojoj sila djeluje, naziva se njezinim hvatištem.

Prema drugom Newtonovu zakonu, djeluje li na nepomično tijelo jedna sila, ono će se početi gibati po pravcu i u smislu djelovanja te sile. Djeluje li na tijelo više sila, ta se djelovanja mogu međusobno poništiti, pa će tijelo ostati nepomičnim — za statiku, prema tome, jedna sila nije dovoljna. Za sistem sila, koje djeluju na tijelo tako da ono ostaje u stanju mirovanja (u odnosu na neki inercijalni sustav), kažemo da je uravnotežen.

Za iskaz uvjetâ ravnoteže treba objasniti što znači izraz „poništavanje djelovanja sila”, a za to pak treba uvesti postupak sastavljanja sila (na ovom predavanju) i pojam momenta sile (na sljedećem predavanju).

 

 

Zbrajanje sila

 

Godine 1608. Simon Stevin je u dodatku knjige Počela umijeća vaganja, naslovljenom O užadi koja nosi terete, uveo pravilo paralelograma sila i, potom, pravilo trokuta sila, kao osnove postupka rastavljanja sile u dvije komponente na zadanim pravcima koji prolaze njezinim hvatištem, pri čemu ta dva pravca i pravac djelovanja sile leže u jednoj ravnini.

 

 

Sila u užetu GF, intenzitet koje je jednak težini obješenoga tereta i proporcionalan duljini dužine CI, može se zamijeniti silama u užadi CD i CE; intezitet sile u užetu CD proporcionalan je duljini dužine CH, dobivene povlačenjem pravca paralelnog užetu CE kroz točku I.

Dakle, silu F grafički rastavljamo u komponente F1 i F2 na dvama različitim pravcima kroz njezino hvatište (rep strelice kojom smo prikazali silu F) tako da njezinim šiljkom povučemo pravce usporedne zadanim pravcima, pa su sile F1 i F2 dvije susjedne stranice paralelograma čija je dijagonala F. Zadaća je rješiva samo ako sila koju rastavljamo i pravci njezinih komponenata leže u istoj ravnini; postoji li rješenje, ono je samo jedno.

Može se reći i da je, obratno, sila F nastala sastavljanjem ili zbrajanjem sila F1 i F2 koje djeluju u istoj točki,

F=F1+F2;

rezultanta F silâ F1 i F2 dijagonala je paralelograma razapetoga silama F1 i F2. Zadaća zbrajanja dviju sila koje imaju isto hvatište uvijek je rješiva, a dobivena rezultanta leži, jasno je, u ravnini koju razapinju pravci djelovanja tih sila. 

Pravilo paralelograma vrijedi i za sastavljanje ili za rastavljanje drugih fizikalnih veličina odredenih intenzitetom, pravcem i smislom, poput pomaka, brzine i ubrzanja. Zajednička svojstva tih veličina obuhvaćena su u apstraktnom matematičkom pojmu vektora (MPZI_predavanje_05).

Budući da su duljine usporednih stranica paralelograma jednake, umjesto paralelograma može se konstruirati trokut. Pritom se, međutim, jedna sila „pomiče” s pravca svoga djelovanja na paralelni pravac, pa se položajni odnosi sila više ne mogu očitati iz crteža. 

Usporedba lijeve i desne polovine paralelograma sila s trokutima sila pokazuje da je zbrajanje sila komutativno:

F1+F2=F2+F1.

Djeluju li u istom hvatištu tri sile F1,F2 i F3, njihovu rezultantu možemo naći tako da opisanim postupkom zbrojimo sile F1 i F2F1,2=F1+F2, te da potom zbrojimo dobivenu silu F1,2 i silu F3:

F=(F1+F2)+F3=F1,2+F3.

Pokazat ćemo kasnije da ćemo istu rezultantu F dobiti ako prvo zbrojimo sile F2 i F3, a potom njihov zbroj F2,3 pribrojimo sili F1:

F=F1+(F2+F3)=F1+F2,3.

Drugim riječima, zbrajanje sila je asocijativno, pa u izrazu za zbroj triju sila zagrade ne moramo pisati:

F=F1+F2+F3.

Sile F1,F2 i F3 mogu, ali i ne moraju ležati u jednoj ravnini. Ako su u jednoj ravnini, tada je, naravno, i njihova rezultanta u toj ravnini. Ako pak tri sile nisu u jednoj ravnini, njihova je rezultanta prostorna dijagonala paralelepipeda koji razapinju.

Obratno (ali tek djelomice), prolaze li kroz hvatište sile tri pravca koji nisu u istoj ravnini, sila se može rastaviti u komponente na tim pravcima; rastav je samo jedan. Ako su pravci u jednoj ravnini i ako je i sila u toj ravnini, zadaća rastavljanja je rješiva, ali rješenje ima bezbroj; ako pak sila nije u ravnini pravaca, zadaća nije rješiva.

Grafički prikaz zbroja niza sila, koji je poopćenje trokuta sila, naziva se poligonom sila.

Za algebarsko baratanje silama pogodno je rastaviti ih u tri međusobno okomite komponente, usporedne s osima desnoga Kartezijeva ortogonalnog koordinatnog sustava. I obratno, opću je silu pogodno zadati trima komponentama, usporednima s osima koordinatnoga sustava:

F=Fx+Fy+Fz.

Komponente usporedne s osima zadajemo kao umnoške njihovih vrijednosti i jediničnih vektora ı,ȷ i k na osima x,y i z

Fx=Fxı,Fy=FyȷiFz=Fzk,

pa je

F=Fxı+Fyȷ+Fzk;

primjerice,  F=2ı+3ȷ+k:

       
(2, 3, 1)
(2, 3, 1)

(U programskom ćemo kôdu vektore ponajčešće označavati dvostrukim slovom: varijabla FF programska je realizacija sile F.)


Grafički prikaz:

  • silu crtamo pozivom funkcije

f_arrow (ff, tail = (0, 0, 0), scale = 1, color = 'blue', thickness = 1)

  • ff — vektor sile
  • tail — hvatište sile
  • [množenjem vrijednošću scale može se promijeniti duljina prikaza vektora sile (trebat će nam na sljedećim predavanjima)]
       
  • os z može biti orijentirana prema gore ili prema dolje:

show_zup (plt, axes = False, axis_length = 1, frame = False, rho = 0)

show_zdown (plt, axes = False, axis_length = 1, frame = False, rho = 0)

  • plt — slika
  • axes — ako je True, prikazuju se osi koordinatnoga sustava:  xcrveno, ynarančasto, zžuto
  • axis_length — duljina osî, ako se prikazuju
  • frame — ako je True, prikazuje se „okvir”
  • rho — kut rotacije prikaza oko osi z
       
       

Vrijednosti  Fx,Fy  i  Fz  u  F=Fxı+Fyȷ+Fzk  nazivamo ortogonalnim skalarnim komponentama sile F ili, ako je iz konteksta jasno, sažetije, skalarnim komponentama.

Skalarne su komponente sile, uz indeksiranje u SageMath-u:

Fx=F0,   Fy=F1,   Fz=F2

       
2
3
1
2
3
1
       
       
3
3

 

Kako bismo istaknuli njihov vektorski karakter, komponente 

Fx=Fxı=F0ı,  

Fy=Fyȷ=F1ȷ   i

Fz=Fzk=F2k

sile  F=Fx+Fy+Fz  nazivamo i njezinim (ortogonalnim) vektorskim komponentama.

Vektorske su komponente sile: 

       
       
(2, 0, 0)
(0, 3, 0)
(0, 0, 1)
(2, 0, 0)
(0, 3, 0)
(0, 0, 1)
       
       

 

Još jedan primjer:

       
(4, 2, -3)
(4, 2, -3)
       
4
2
-3
4
2
-3
       
(4, 0, 0)
(0, 2, 0)
(0, 0, -3)
(4, 0, 0)
(0, 2, 0)
(0, 0, -3)
       
       

 

„Simboličke” sile upotrebljavat ćemo za prikaze i izvode „općih” izraza:

force (ff = 'F')

  • ff — oznaka sile (znak ili niz znakova) 
       
(F0, F1, F2)
(F0, F1, F2)
       

                                
                            

                                
       

                                
                            

                                
       
       

                                
                            

                                
       

                                
                            

                                
       

                                
                            

                                
       

                                
                            

                                

 

Svojstva zbrajanja sila pojasnit ćemo, ilustrirati, „dokazati” i dopuniti s pomoću nekoliko primjera.

(Iako su sile koje zbrajamo zadane komponentama (i SageMath, u pozadini, računa s njima), za sada treba zamišljati da se zbrajanje provodi „grafički”, s pomoću paralelograma ili trokuta sila. O komponentama rezultante još ne znamo ništa.)

 

Primjer 1.:

Komutativnost zbroja sila

       
  • paralelogram sila:
       
  • trokut sila:
  • \vec{F}_{0,1} \,=\, \vec{F}_0 + \vec{F}_1
       
  • hvatište sile F_1 pomiče se u vrh sile F_0
  • točka u kojoj je vrh vektora sile:

head (ff, tail = (0, 0, 0))

\diamond  tail — hvatište sile ff

       
  • promjena redoslijeda sila:  \vec{F}_{1,0} \,=\, \vec{F}_1 + \vec{F}_0
       
  • hvatište sile F_0 pomiče se u vrh sile F_1
       
  • zbrajanje sila je komutativno:   \vec{F}_0 + \vec{F}_1 \,=\, \vec{F}_1 + \vec{F}_0 \,=\, \vec{F}
       
True
True
  • usporedite sljedeću sliku s ranijim (i ispod nje ponovljenim) prikazom paralelograma sila...
       
       

 

Primjer 2.

Paralelepiped sila

       
  • ako tri sile (s istim hvatištem) nisu u jednoj ravnini, njihova je rezultanta prostorna dijagonala paralelepipeda koji te sile razapinju:
       

 

Primjer 3.

Asocijativnost zbroja sila

       
(2, 0, 0)
(0, 4, 0)
(0, 0, 3)
(2, 0, 0)
(0, 4, 0)
(0, 0, 3)
  • zbrojit ćemo sile \vec{F}_0 i \vec{F}_1, pa potom njihovu zbroju \vec{F}_{0,1} pribrojiti silu \vec{F}_2:

\vec{F} \:=\: (\vec{F}_0 + \vec{F}_1) \,+\, \vec{F}_2 \:=\: \vec{F}_{0,1} \,+\, \vec{F}_2

       
  • prikaz pomoću paralelogramâ sila:
       
  • prikaz pomoću poligona sila:
       
  • sili F_0 pribrojit ćemo zbroj F_{1,2} sila F_1 i F_2:

\vec{F} \:=\: \vec{F}_0 \,+\, (\vec{F}_1 + \vec{F}_2) \:=\: \vec{F}_0 \,+\, \vec{F}_{1,2}

       
  • prikaz pomoću paralelogramâ sila:
       
  • prikaz pomoću poligona sila:
       
  • zaključak:  (\vec{F}_0 + \vec{F}_1) \,+\, \vec{F}_2 \:=\: \vec{F}_0 \,+\, (\vec{F}_1 + \vec{F}_2)
       
True
True
  • budući da vrijedi i zakon komutativnosti, možemo zbrojiti sile \vec{F}_0 i \vec{F}_2, pa dobivenoj sili \vec{F}_{0,2} pribrojiti silu \vec{F}_1  (ili sili \vec{F}_1 pribrojiti silu \vec{F}_{0,2}):

\vec{F} \:=\: (\vec{F}_0 + \vec{F}_2) \,+\, \vec{F}_1 \:=\: \vec{F}_{0,2} \,+\, \vec{F}_1 \:=\: \vec{F}_1 \,+\, \vec{F}_{0,2}

       
True
True
       
  • prikaz pomoću paralelogramâ sila:
       
  • prikaz pomoću poligona sila:
       
  • zaključak:  (\vec{F}_0 + \vec{F}_2) \,+\, \vec{F}_1 \:=\: \vec{F}_0 \,+\, \vec{F}_1 + \vec{F}_2
       
True
True

 

Primjenom svojstava komutativnosti i asocijativnosti zbrajanja može se pokazati da je rezultanta niza sila sila kojoj su komponente rezultante odgovarajućih komponenata sila niza:

\vec{R}  \;=\:  \displaystyle\sum_{i = 0}^{n-1} \:\vec{F}_i  \:=\:  \displaystyle\sum_{i = 0}^{n-1} \:F_{i,x}\,\vec{\imath} \,+\, \displaystyle\sum_{i = 0}^{n-1} \:F_{i,y}\,\vec{\jmath} \,+\, \displaystyle\sum_{i = 0}^{n-1} \:F_{i,z}\,\vec{k}  \:=\:  \vec{\imath}\:\displaystyle\sum_{i = 0}^{n-1} \:F_{i,x} \,+\, \vec{\jmath}\:\displaystyle\sum_{i = 0}^{n-1} \:F_{i,y} \,+\,\vec{k}\:\displaystyle\sum_{i = 0}^{n-1} \:F_{i,z}

       
(2, 0, 0)
(0, 4, 0)
(0, 0, 3)
(2, 4, 3)
(2, 0, 0)
(0, 4, 0)
(0, 0, 3)
(2, 4, 3)


Primjer 4.: 

Poligon sila

       
(3, 3/2, 0)
(0, 0, 2)
(0, -2, 0)
(-7/2, 4, -5/2)
(0, -1, -2)
(3, 3/2, 0)
(0, 0, 2)
(0, -2, 0)
(-7/2, 4, -5/2)
(0, -1, -2)
       
(-1/2, 5/2, -5/2)
(-1/2, 5/2, -5/2)
       
  • redoslijed sila u poligonu sila nije važan (posljedica zakonâ komutativnosti i asocijativnosti):
       
  • polygon_of_forces_plot3d (forces, tail = (0, 0, 0), color = 'blue')
  • forces — lista sila
  • tail — hvatište prve sile

 

Poligon sila je zatvoren ako i samo ako zbroj sila iščezava  \displaystyle\left(\sum_{i=0}^{n-1} \vec{F}_i \,=\, \vec{0} \right).

 

Primjer 4.

Poligon sila (nastavak)

  • zbroj sila ne iščezava:
       
(-1/2, 5/2, -5/2)
(-1/2, 5/2, -5/2)

\Rightarrow  poligon sila nije zatvoren:

       
  • dodat ćemo silu F_5:
       
  • sada zbroj sila iščezava:
       
(0, 0, 0)
(0, 0, 0)

\Rightarrow  poligon sila je zatvoren:

       

 

Budući da su vektorske komponente sile međusobno linearno nezavisne,

\displaystyle\sum_{i = 0}^{n-1} \:\vec{F}_i \:=\: \vec{0}        \Longleftrightarrow        \displaystyle\sum_{i = 0}^{n-1} \:F_{i,x} \,=\, 0  \quad \mathit{\&} \quad  \displaystyle\sum_{i = 0}^{n-1} \:F_{i,y} \,=\, 0  \quad \mathit{\&} \quad  \displaystyle\sum_{i = 0}^{n-1} \:F_{i,z} = 0.

Dakle, zbroj sila iščezava ako i samo ako su sve njegove komponente (skalarne, a time i vektorske) jednake nuli.

       
0
0
0
0
0
0
       
0
0
0
0
0
0

 

Ako zbroj sila koje djeluju na materijalnu točku iščezava, kažemo da je točka u ravnoteži ili da je uravnotežena.

 


Množenje sile brojem

 

Pri množenju sile brojem c sve se njezine komponente množe tim brojem:

c\,\vec{F} \,=\, c\, (F_x\,\vec{\imath} + F_y\,\vec{\jmath} + F_z\,\vec{k}) \,=\, c\,F_x\,\vec{\imath} + c\,F_y\,\vec{\jmath} + c\,F_z\,\vec{k}.

Ako je c > 0, smisao se djelovanja sile ne mijenja:

       
(1, 3, 2)
(2, 6, 4)
(1, 3, 2)
(2, 6, 4)
       
(1, 0, 0)
(0, 3, 0)
(0, 0, 2)
(1, 0, 0)
(0, 3, 0)
(0, 0, 2)
       
(2, 0, 0)
(0, 6, 0)
(0, 0, 4)
(2, 0, 0)
(0, 6, 0)
(0, 0, 4)
       

Ako je c < 0, smisao se djelovanja sile mijenja.  Posebno,  -\vec{F} \,=\, -1\cdot\vec{F} \,=\, -F_x\,\vec{\imath} - F_y\,\vec{\jmath} - F_z\,\vec{k}:

       
(1, 3, 2)
(-1, -3, -2)
(1, 3, 2)
(-1, -3, -2)
       

 

 

Oduzimanje sila

 

Oduzimanje sile \vec{F}_1 od sile \vec{F}_0 definira se kao zbrajanje sila \vec{F}_0 i -\vec{F}_1:

\vec{F}_0 - \vec{F}_1 \,=\, \vec{F}_0 + (-\vec{F}_1)

       
       
       
       
True
True

 

 

Još neka svojstva sila

 

Intenzitet sile je „duljina” (euklidska norma) vektora sile:  

\|\vec{F}\,\| \,=\, |F| \,=\, \sqrt{F_x^2 + F_y^2 +  F_z^2} \,=\, \displaystyle\sqrt{\sum_{i=0}^2 F_i^2} \,=\, \displaystyle\sqrt{\sum_{i=0}^2 F_i\cdot F_i} \,=\, \sqrt{\vec{F}\cdot\vec{F}}

       
       

                                
                            

                                
       

                                
                            

                                
       
(2.00000000000000, 3.00000000000000, 1.00000000000000)
3.74165738677394
(2.00000000000000, 3.00000000000000, 1.00000000000000)
3.74165738677394

Intenzitet sile pomnožene brojem dan je izrazom  \|c\, \vec{F}\| \,=\, |c|\, \|\vec{F}\|:

       
(4, 6, 2)
(4, 6, 2)
       

                                
                            

                                
       
True
True
       
(-4, -6, -2)
(-4, -6, -2)
       

                                
                            

                                
       
True
True

 

Jedinična sila na pravcu i u smislu djelovanja sile \vec{F} dobiva se množenjem sile recipročnom vrijednošću njezina intenziteta:

\vec{f}_{\!0} \,=\, \dfrac{1}{\|\vec{F}\,\|}\,\vec{F} \,=\, \dfrac{\vec{F}}{\|\vec{F}\,\|} \,=\, \dfrac{F_x\,\vec{\imath} + F_y\,\vec{\jmath} + F_z\,\vec{k}}{\|\vec{F}\,\|} \,=\, \dfrac{F_x}{\|\vec{F}\,\|} \vec{\imath} + \dfrac{F_y}{\|\vec{F}\,\|} \vec{\jmath} + \dfrac{F_z}{\|\vec{F}\,\|} \vec{k} \,=\, f_{0,x}\,\vec{\imath} + f_{0,y}\,\vec{\jmath} + f_{0,z}\,\vec{k}

       
       

                                
                            

                                
       

                                
                            

                                
       
1
1
       

                                
                            

                                
       
1
1
       
(0.534522483824849, 0.801783725737273, 0.267261241912424)
1.00000000000000
(0.534522483824849, 0.801783725737273, 0.267261241912424)
1.00000000000000
       

 

Zadavanje sile pomoću vrijednosti i jediničnoga vektora na pravcu njezina djelovanja: 

\vec{F} \,=\, F\:\vec{e}_0 \,=\, F\:(e_{0,x}\,\vec{\imath} + e_{0,y}\,\vec{\jmath} + e_{0,z}\,\vec{k}) \,=\, F\,e_{0,x}\,\vec{\imath} + F\,e_{0,y}\,\vec{\jmath} + F\,e_{0,z}\,\vec{k}

       

                                
                            

                                
  • ako je vrijednost sile pozitivna, smisao je njezina djelovanja jednak smislu jediničnoga vektora:
       

                                
                            

                                
       
       
7/3
7/3
       

                                
                            

                                
  • ako je vrijednost sile negativna, smisao je njezina djelovanja suprotan smislu jediničnoga vektora:
       

                                
                            

                                
       
  • ali, kako je intenzitet sile pozitivan broj, ako je F < 0, intenzitet je |F|:
       
7/3
7/3
  • budući da se jednična sila izračuvana množenjem recipročnom vrijednošću intenziteta, imati će smisao suprotan smislu jedničnoga vektora pomoću kojeg je sila zadana:
       

                                
                            

                                
       
       
1.30024656381632
1.30024656381632

 

Kutovi  \boldsymbol{\alpha}\boldsymbol{\beta}  i  \boldsymbol{\gamma}  koje vektor sile zatvara s koordinatnim osima  xy  i  z:

  •  iz   \vec{F}\cdot\vec{\imath}\:=\: \|\vec{F}\| \cdot \|\vec{\imath}\|\cdot\cos\,(\vec{F},\,\vec{\imath})   slijedi

\cos\alpha \;=\; \cos\,(\vec{F},\,\vec{\imath}) \;=\; \dfrac{\vec{F}\cdot \vec{\imath}}{\|\vec{F}\|} \;=\; \dfrac{F_x\,\vec{\imath} + F_y\,\vec{\jmath} + F_z\,\vec{k}}{\|\vec{F}\|}\cdot \vec{\imath}

\phantom{\cos\alpha} \;=\; \dfrac{F_x}{\|\vec{F}\|}\vec{\imath}\cdot\vec{\imath} + \dfrac{F_y}{\|\vec{F}\|}\vec{\jmath}\cdot\vec{\imath} + \dfrac{F_z}{\|\vec{F}\|}\vec{k}\cdot\vec{\imath} \;=\; \dfrac{F_x}{\|\vec{F}\|}\cdot 1 + \dfrac{F_y}{\|\vec{F}\|}\cdot 0 + \dfrac{F_z}{\|\vec{F}\|}\cdot 0 \;=\; \dfrac{F_x}{\|\vec{F}\|};

  •  na isti način dobivamo

\cos\beta \,=\, \dfrac{F_y}{\|\vec{F}\|}    i    \cos\gamma \,=\, \dfrac{F_z}{\|\vec{F}\|},

  •  pa su

\alpha \:=\: \arccos \dfrac{F_x}{\|\vec{F}\|},

\beta \:=\: \arccos \dfrac{F_y}{\|\vec{F}\|},

\gamma \:=\: \arccos \dfrac{F_z}{\|\vec{F}\|};

  •  kutovi u radijanima:
       
       

                                
                            

                                
       

                                
                            

                                
       
1.30024656381632
1.30024656381632
  •  kutovi u stupnjevima  \left(\alpha\:[{}^\circ] \,=\, \dfrac{180}{\pi}\,\alpha\:[\mathrm{rad}]\right):
       

                                
                            

                                
       

                                
                            

                                
       
74.4986404330630
74.4986404330630
  •  kutovi \alpha, \beta i \gamma nisu međusobno neovisni:  \cos^2\alpha + \cos^2\beta +\cos^2\gamma = 1
       
1
1
       

                                
                            

                                
       
1
1
       
1.00000000000000
1.00000000000000
  • usporedba s izrazom za jediničnu silu na pravcu i u smislu djelovanja sile \vec{F} pokazuje da su skalarne komponente jedinične sile kosinusi kutova koje vektor sile zatvara s koordinatnim osima:

\vec{f}_{\!0} \,=\, \dfrac{F_x}{\|\vec{F}\,\|} \vec{\imath} + \dfrac{F_y}{\|\vec{F}\,\|} \vec{\jmath} + \dfrac{F_z}{\|\vec{F}\,\|} \vec{k} \,=\, \cos\alpha\:\vec{\imath} + \cos\beta\:\vec{\jmath} + \cos\gamma\:\vec{k}

 

Kutovi \boldsymbol{\varphi} i \boldsymbol{\psi} kojima je određen pravac i smisao djelovanja sile:

  •  \varphi — kut između osi x i vektora sile  \vec{F}_{x,y} = \vec{F}_x + \vec{F}_y  (ortogonalne projekcije sile \vec{F} na ravninu xy)
  •  \psi — kut između vektora sile \vec{F}_{x,y} i vektora sile \vec{F}

  •   \varphi \;=\; \arccos\,\dfrac{\vec{\imath}\cdot(\vec{F}_x + \vec{F}_y)}{\|\vec{F}_x + \vec{F}_y\|} \;=\; \arccos\,\dfrac{F_x}{\|\vec{F}_x + \vec{F}_y\|}
       
  •    \psi \;=\; \arccos\,\dfrac{(\vec{F}_x + \vec{F}_y)\cdot\vec{F}}{\|\vec{F}_x + \vec{F}_y\|\cdot\|\vec{F}\|} \;=\; \arccos\,\dfrac{F_x^2 + F_y^2}{\|\vec{F}_x + \vec{F}_y\|\cdot\|\vec{F}\|} \;=\; \arccos\,\dfrac{\|\vec{F}_x + \vec{F}_y\|^2}{\|\vec{F}_x + \vec{F}_y\|\cdot\|\vec{F}\|} \;=\; \arccos\,\dfrac{\|\vec{F}_x + \vec{F}_y\|}{\|\vec{F}\|}
       
       
       
       
56.3099324740202
47.9688862258027
56.3099324740202
47.9688862258027

 

 

Projiciranje sile na pravac

 

Ortogonalna projekcija sile \vec{F} na pravac p koji je zadan točkama A i B:

  • vrijednost projekcije (ili skalarna projekcija) jednaka je skalarnom produktu vektora sile i jediničnoga vektor \vec{e}_p na pravcu pF_p = \vec{F}\cdot\vec{e}_p
       
  • jedinični vektor na pravcu, orijentiran od točke A prema B:   \vec{e}_p = \dfrac{\vec{r}_B - \vec{r}_A}{\|\vec{r}_B - \vec{r}_A\|},  gdje su \vec{r}_A i \vec{r}_B radijus-vektori točaka A i B:
       
       
       

                                
                            

                                
       

                                
                            

                                
  • ako se promijeni orijentacija jediničnoga vektora na pravcu, mijenja se predznak skalarne projekcije:
       

                                
                            

                                
       

                                
                            

                                
  • predznak skalarne projekcije mijenja se i ako se promijeni smisao djelovanja sile:
       

                                
                            

                                
       

                                
                            

                                
  • projekcija kao sila (ili vektorska projekcija) izračunava se množenjem skalarne projekcije i jediničnoga vektora na pravcu:  \vec{F}_p = (\vec{F}\cdot\vec{e}_p)\,\vec{e}_p
       
       
(2, 2, 2)
(2, 2, 2)
       
  • ako se promijeni orijentacija jediničnoga vektora na pravcu, orijentacija vektorske projekcije neće se promijeniti [objasnite zašto!]:
       
(2, 2, 2)
(2, 2, 2)
  • promjenom orijetacije sile, međutim, mijenja se i orijentacija vektorske projekcije:
       
(-2, -2, -2)
(-2, -2, -2)
       
       
(-2, -2, -2)
(-2, -2, -2)
  • ortogonalne projekcije sile na koordinatne osi jednake su njezinim ortogonalnim komponentama:
       
2 == 2
3 == 3
1 == 1
2 == 2
3 == 3
1 == 1
       
(2, 0, 0) == (2, 0, 0)
(0, 3, 0) == (0, 3, 0)
(0, 0, 1) == (0, 0, 1)
(2, 0, 0) == (2, 0, 0)
(0, 3, 0) == (0, 3, 0)
(0, 0, 1) == (0, 0, 1)
  • općenitije, rastavi li se sila u vektorske komponente usporedne s međusobno okomitim pravcima, komponente će biti jednake ortogonalnim vektorskim projekcijama sile na te pravce (uz po volji odabrane orijentacije na njima); ako, međutim, pravci nisu međusobno okomiti, komponente neće biti jednake projekcijama (pokazat ćemo to u sljedećem primjeru).

 

Primjer 5.:

Rastavljanje sile u tri komponente usporedne s tri pravca koji nisu usporedni s jednom ravninom i od kojih po dva nisu međusobno usporedna

       
       
       
  • za rastav vrijedi  \vec{F} \,=\, A\,\vec{a}_0 + B\:\vec{b}_0 + C\:\vec{c}_0,  pri čemu su  \vec{a}_0\vec{b}_0  i  \vec{c}_0  jedinični vektori na pravcima a, b i c  (njihova orijentacija nije bitna)
  • korak 1.:  jedinični vektori  \vec{a}_0\vec{b}_0  i  \vec{c}_0:
       
(3.50000000000000, 0.325000000000000, 0.125000000000000)
(0.425000000000000, 2.40000000000000, -0.250000000000000)
(0.450000000000000, 0.375000000000000, 2.85000000000000)
(3.50000000000000, 0.325000000000000, 0.125000000000000)
(0.425000000000000, 2.40000000000000, -0.250000000000000)
(0.450000000000000, 0.375000000000000, 2.85000000000000)
       
(0.995087458577002, 0.0924009782964359, 0.0355388378063215)
(0.173460357359315, 0.979540841558484, -0.102035504329009)
(0.154661778667940, 0.128884815556617, 0.979524598230287)
(0.995087458577002, 0.0924009782964359, 0.0355388378063215)
(0.173460357359315, 0.979540841558484, -0.102035504329009)
(0.154661778667940, 0.128884815556617, 0.979524598230287)
  • korak 2.:  vrijednosti A, B  i  C:

            \vec{F} \:= \vec{P} \quad \Longleftrightarrow \quad F_x = P_x \;\;\mathit\&\;\; F_y = P_y \;\;\mathit\&\;\;F_z = P_z 

            \begin{eqnarray} F_x\,\vec{\imath} + F_y\,\vec{\jmath} + F_z\,\vec{k} & \;= &  A\,\vec{a}_0 + B\:\vec{b}_0 + C\:\vec{c}_0 \\ & \;= & A\,(a_{0,x}\,\vec{\imath} + a_{0,y}\,\vec{\jmath} + a_{0,z}\,\vec{k}) \,+\, B\,(b_{0,x}\,\vec{\imath} + b_{0,y}\,\vec{\jmath} + b_{0,z}\,\vec{k}) \,+\,C\,(c_{0,x}\,\vec{\imath} + c_{0,y}\,\vec{\jmath} + c_{0,z}\,\vec{k})  \\  & \;= & (A\,a_{0,x} +  B\,b_{0,x} + C\,c_{0,x})\,\vec{\imath} + (A\,a_{0,y} + B\,b_{0,y} + C\,c_{0,y})\,\vec{\jmath} + (A\,a_{0,z} + B\,b_{0,z} + C\,c_{0,z})\,\vec{k} \end{eqnarray}

            \!\!\left[\begin{array}{ccc} a_{0,x} & b_{0,x} & c_{0,x} \\ a_{0,y} & b_{0,y} & c_{0,y} \\ a_{0,z} & b_{0,z} & c_{0,z} \end{array}\right] \left[\begin{array}{c} A \\ B \\ C \end{array}\right] = \left[\begin{array}{c} F_x \\ F_y \\ F_z \end{array}\right] \qquad \Longrightarrow \qquad A, B,\, C

       
[ 0.995087458577002  0.173460357359315  0.154661778667940]
[0.0924009782964359  0.979540841558484  0.128884815556617]
[0.0355388378063215 -0.102035504329009  0.979524598230287]
[ 0.995087458577002  0.173460357359315  0.154661778667940]
[0.0924009782964359  0.979540841558484  0.128884815556617]
[0.0355388378063215 -0.102035504329009  0.979524598230287]
       
0.967745631481687
0.779137335851645
2.11337940845003
0.967745631481687
0.779137335851645
2.11337940845003
  • korak 3.:  komponente  \vec{A} = A\,\vec{a}_0\vec{B} = B\:\vec{b}_0  i  \vec{C} = C\:\vec{c}_0:
       
(0.962991540980108, 0.0894206430910100, 0.0343925550350039)
(0.135149440708811, 0.763196841649756, -0.0794996710051829)
(0.326859018311081, 0.272382515259234, 2.07010711597018)
(0.962991540980108, 0.0894206430910100, 0.0343925550350039)
(0.135149440708811, 0.763196841649756, -0.0794996710051829)
(0.326859018311081, 0.272382515259234, 2.07010711597018)
       
       
(1.42500000000000, 1.12500000000000, 2.02500000000000)
(1.42500000000000, 1.12500000000000, 2.02500000000000)
       
(1.42500000000000, 1.12500000000000, 2.02500000000000)
(1.42500000000000, 1.12500000000000, 2.02500000000000)
       
False
False

... da, ali ... prisjetite se: ispitivanje jednakosti pseudorealnih brojeva logičkim operatorom == gotovo nikad nije dobra zamisao; 

umjesto toga,

  • uzima se da su brojevi a i b jednaki ako je  |a - b| < \tau,  gdje je  \tau > 0  odabrana točnost;
  • uzima se da su vektori \vec{u} i \vec{v} jednaki ako je \|\vec{v} - \vec{u}\| < \tau\,

stoga:

       
True
True
  • promjena orijentacije vektora \vec{a}_0:
       
(-3.50000000000000, -0.325000000000000, -0.125000000000000)
(0.425000000000000, 2.40000000000000, -0.250000000000000)
(0.450000000000000, 0.375000000000000, 2.85000000000000)
(-3.50000000000000, -0.325000000000000, -0.125000000000000)
(0.425000000000000, 2.40000000000000, -0.250000000000000)
(0.450000000000000, 0.375000000000000, 2.85000000000000)
       
(-0.995087458577002, -0.0924009782964359, -0.0355388378063215)
(0.173460357359315, 0.979540841558484, -0.102035504329009)
(0.154661778667940, 0.128884815556617, 0.979524598230287)
(-0.995087458577002, -0.0924009782964359, -0.0355388378063215)
(0.173460357359315, 0.979540841558484, -0.102035504329009)
(0.154661778667940, 0.128884815556617, 0.979524598230287)
       
[ -0.995087458577002   0.173460357359315   0.154661778667940]
[-0.0924009782964359   0.979540841558484   0.128884815556617]
[-0.0355388378063215  -0.102035504329009   0.979524598230287]
[ -0.995087458577002   0.173460357359315   0.154661778667940]
[-0.0924009782964359   0.979540841558484   0.128884815556617]
[-0.0355388378063215  -0.102035504329009   0.979524598230287]
       
-0.967745631481687
0.779137335851645
2.11337940845003
-0.967745631481687
0.779137335851645
2.11337940845003
       
(0.962991540980108, 0.0894206430910100, 0.0343925550350039)
(0.135149440708811, 0.763196841649756, -0.0794996710051829)
(0.326859018311081, 0.272382515259234, 2.07010711597018)
(0.962991540980108, 0.0894206430910100, 0.0343925550350039)
(0.135149440708811, 0.763196841649756, -0.0794996710051829)
(0.326859018311081, 0.272382515259234, 2.07010711597018)
       

 

Ortogonalne projekcije sile na tri pravca:

(usporedbe radi, projekcije ćemo nacrtati na pravcima koji prolaze hvatištem sile, jer istom točkom prolaze i njezine komponente)

       
       
       
  • budući da zadani pravci nisu međusobno okomiti, ortogonalne se projekcije na njih razlikuju od komponenata koje su s njima usporedne:
       

 

Sila u ravnini može se rastaviti u dvije komponente usporedne s dva pravca koji nisu međusobno usporedni; takav je rastav jedinstven.  [Domaća zadaća: napravite primjer!]